19.11.2014 - Konferencja WAT & PLP.
MODERNIZACJA POŁĄCZONYCH RODZAJÓW SIŁ ZBROJNYCH RP W NOWYCH WARUNKOWANIACH GEOPOLITYCZNYCH.
19 listopada br. w naszej Akademii odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Modernizacja połączonych rodzajów Sił Zbrojnych RP w nowych uwarunkowaniach geopolitycznych”. Konferencja organizowana była przez Wojskową Akademię Techniczną i Polskie Lobby Przemysłowe wspólnie z Akademią Obrony Narodowej, Akademią Marynarki Wojennej, Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych. W konferencji uczestniczyli: Dowódca Generalny RSZ gen. broni pil. Lech Majewski, I zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. dyw. dr Anatol Wojtan, przedstawiciele Resortu Obrony Narodowej, byli ministrowie Janusz Onyszkiewicz i Romuald Szeremietiew, rektorzy uczelni wojskowych, dyrektorzy departamentów ministerstw i licznie przybyli dyrektorzy i prezesi kluczowych zakładów przemysłu obronnego z Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Polskiego Holdingu Obronnego jak i przedstawiciele firm prywatnych.
W trakcie konferencji jak i w wydanej z jej okazji monografii pokonferencyjnej, zaprezentowano szereg diagnoz, ocen i propozycji długofalowych działań istotnych dla rozwoju zdolności bojowych Sił Zbrojnych RP, a także uczestnictwa polskiego przemysłu obronnego i jego zaplecza naukowo-badawczego w przedsięwzięciach związanych z programem wieloletnim "Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych". Program ten dotyczy między innymi: inwestycji w nowy sprzęt wojskowy dla polskiej armii w ramach systemu obrony powietrznej, zwalczania zagrożeń na morzu czy tez modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych. W ramach programu maja być pozyskane między innymi: śmigłowce wsparcia bojowego oraz transportowe, systemy wsparcia dowodzenia i łączności oraz zobrazowania pola walki, bezzałogowe systemy rozpoznawcze i uderzeniowe jak również, indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza (w ramach programu „Tytan”). Dialog pomiędzy przedstawicielami polskiej armii, nauki i przemysłu jest bardzo istotny zwłaszcza teraz kiedy, z jednej strony stoimy przed modernizacją na tak olbrzymią skalę (program 2013-2022, z budżetem około 140 mld zł) a z drugiej strony ze względu na fakt radykalnej zmiany sytuacji geopolitycznej, co wiąże się także z weryfikacją dotychczasowych priorytetów i programów. Innym aspektem dominującym w czasie konferencji było całościowe podejście do zagadnień modernizacji RSZ RP uwzgledniających „połączoność działań”, to jest efekt synergetyczny który coraz silniej determinuje współczesne operacje wojskowe i związane z nimi wymagania kompatybilności i interoperacyjności środków walki w obecnych realiach.
W podsumowaniu konferencji stwierdzono, iż potrzeby nowoczesnej armii ze względu na dynamicznie zmieniający się charakter uwarunkowań środowiska bezpieczeństwa i nowe metody prowadzenia działań zbrojnych - zawsze są większe niż możliwości budżetowe, zaś tempo ich zaspokajania nigdy nie jest w pełni satysfakcjonujące. Stąd też, konieczny jest stały i wyprzedzający oczekiwania, udział polskiej myśli naukowo-technicznej w rozwoju nowych zdolności obronnych. Rozwój zaawansowanych technologii w polskich ośrodkach naukowo-badawczych także tych z obszaru podwójnego zastosowania (dual use), przy współpracy z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi i przemysłowymi, może skutkować wdrożeniem coraz nowoczesniejszych typów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, to z kolei, stanowić może „koło zamachowe” dla naszego przemysłu obronnego. Modernizacja sił zbrojnych to nie tylko szereg korzyści dla polskiej armii, ale również czynnik wpływający na wzrost konkurencyjności innych sektorów Państwa.
Harmonogram Konferencji.
Prezentacje wygloszone podczas konferencji:
1. DG RSZ
2. SG WP
3. I3TO
4. DO RSZ
5. WAT
6. PHO I
7. PZL ŚWIDNIK
9. PIAP
11. ZM Bumar Łabędy S.A.
12. AON
13. WSO SP
14. WSO WL
15. CTM
16. Metal Master - Flaris
18. MATIC
21. PHO II
Zdjęcia:
Poprawiony (wtorek, 27 stycznia 2015 15:05)